Гістероскопія

Гістероскопія

Ендоскопічні методи діагностики та лікування знайшли широке застосування практично в кожній галузі медицини — не виняток і гінекологія.

Хірургічна гістероскопія — це малоінвазивна, малотравматична операція, яка проводиться за допомогою ендоскопічного інструменту (гістероскопа) і відрізняється максимальною ефективністю і безпекою та швидкістю реабілітації.

Гістероскопія — це найкращий спосіб видалити міоми, поліпи, внутрішньоматкові спайки, анатомічні дефекти матки. Доступ до матки проводиться через піхву — у величезних розрізах на черевній стінці нема потреби, що значно знижує ризик розвитку післяопераційних ускладнень.

Гістероскопія дає можливість проводити мікрохірургічні операції, уникаючи повноцінного порожнинного втручання та візуально контролювати процес, а не діяти «наосліп».

Залежно від мети проведення ендоскопії, розрізняють:

  1. Хірургічну — операція гістероскопія призначена для лікування внутрішньоматкової патології з мінімальним травмуванням тканин (видалення поліпів в матці, роз’єднання синехій)
  2. Діагностичну гістероскопію — візуальний огляд порожнини матки та цервікального каналу для виявлення можливої патології.
  3. Контрольну гістероскопію — призначена для оцінки результатів лікування, її ефективності.

Показання для діагностичної гістероскопії

Показання для діагностичної гістероскопії
  • підозра на внутрішній ендометріоз, підслизистий вузол лейоміоми, внутрішньоматкові зрощення, залишки плідного яйця, наявність стороннього тіла, рак ендометрія, поліп ендометрія;
  • вади розвитку матки;
  • уточнення місця розташування внутрішньоматкового контрацептива;
  • порушення менструального циклу у жінок дітородного віку;
  • кров’янисті виділення під час менопаузи;
  • безпліддя;
  • контрольне дослідження порожнини матки після операцій на матці.

Переваги гістероскопії

Це єдиний метод, що дає можливість візуально оцінити порожнину матки та поставити діагноз якщо наявна внутрішньоматкова патологія.

Метод дозволяє одразу при виявленні патології, виконати видалення її.

У багатьох випадках, лише гістероскопією можна провести видалення підслизового вузла і при цьому зберегти матку.

Можна проводити мікрохірургічні втручання безпосередньо контролюючи хід операції візуально зі збільшенням зображення у десятки разів, що значно зменшує ризики травматизації матки.

Операція є малотравматичною і пацієнти легко її переносять. Часто гістероскопію називають «операцією одного дня».

Перебування в стаціонарі після гістероскопії може тривати від декількох годин до 1 доби, що значно зменшує вартість операції в порівнянні з іншими методиками хірургічних втручань (лапаротомією).

Підготовка до операції гістероскопії

Одне з найбільш поширених питань серед жінок, яким показана гістероскопія, як підготуватися до операції?

Підготовка до гістероскопії, в першу чергу, передбачає здачу всіх необхідних аналізів. Вони дозволяють зробити оцінку стану здоров’я жінки, її готовність до операції, а також допомагають виявити приховану патологію.

Гістероскопію краще проводити на 7—10 день після закінчення менструації. Цей період циклу відрізняється меншою товщиною ендометрія і кращої видимістю.

Підготовка до операції гістероскопії включає здачу наступних аналізів:

  • Кров на сифіліс, ВІЛ, гепатити
  • Група крові й резус-фактор
  • Загальний аналіз крові
  • Загальний аналіз сечі
  • Біохімічний аналіз крові, окремо показники згортання крові, глюкоза крові
  • Мазок з піхви на флору і цитологію
  • Кольпоскопія
  • ЕКГ
  • Флюорографія

Хід операції гістероскопії

Хід операції гістероскопії

Дана операція є досить простою — чимале значення, без сумнівів, має досвід і кваліфікація хірурга. Під час проведення операції пацієнтка перебуває в гінекологічному кріслі.

Для проведення операції використовують короткочасний внутрішньовенний наркоз, спінальну або місцеву анестезію. Тривалість процедури залежить від складності операції, може бути від 5 до 30 хвилин. Після гістероскопії на тілі немає післяопераційних рубців.

Гістероскопія завжди починається як діагностична, тобто проводять огляд порожнини матки за допомогою гістероскопа для встановлення внутрішньоматкової патології.

Діаметр діагностичного гістероскопа – 3 мм, це дає змогу проводити маніпуляцію малотравматично, не розширюючи цервікальний канал. Тому дана процедура немає негативного впливу на виношування вагітності в майбутньому. Оптична система інструмента збільшує зображення у кілька десятків разів. Збільшене зображення з гістероскопа передається на екран монітора, що полегшує проведення внутрішньоматкових втручань.

Якщо виявили внутрішньоматкову патологію, то оперативне втручання трансформується в гістерорезектоскопію (хірургічну гістероскопію) – внутрішньоматкове хірургічне втручання з використанням гістерорезектоскопа. Він включає електричні та механічні маніпулятори необхідні для усунення внутрішньоматкової патології.

Тривалість операції гістероскопії

Часті питання серед жінок — скільки триває гістероскопія. Однозначно сказати, скільки триває гістероскопія, важко. Адже тривалість процедури залежить в першу чергу від обсягу операції, тяжкості патології, розвитку ускладнень в ході операції. Хірургічна гістероскопія може тривати від 20 хвилин до 1,5—2 годин.

Що може бути після проведення гістероскопії

  • Мізерні кров’янисті виділення з піхви
  • Можливий біль внизу живота (в цьому випадку лікар призначає знеболюючі)

Чи безпечна гістероскопія

Чи безпечна гістероскопія

Після операції «гістероскопія» ризик розвитку ускладнень дуже низький. Головне завдання пацієнтки в післяопераційному періоді — дотримуватися підготовлених рекомендацій лікаря і дотримуватися деяких обмежень.

Після операції жінці слід кілька днів утриматися від статевого життя, використання гігієнічних тампонів, вагінальних свічок, спринцювання, відвідування саун і прийняття ванн.

З метою запобігання ускладнень після операції гістероскопія, післяопераційний період зазвичай передбачає приймання антибіотиків і знеболюючих засобів.

В «багатопрофільному центрі Лелека» використовується саме сучасне обладнання та оперативне втручання виконують висококваліфіковані лікарі.

В післяопераційному періоді кілька годин пацієнтка перебуває під наглядом гінеколога, анестезіолога і висококваліфікованого середнього медичного персоналу у комфортних палатах з телевізором, wi-fi, санвузлом та кнопкою виклику медичного персоналу. Пам’ятайте, що така патологія, як поліп ендометрія, є самою частою причиною безпліддя, але вона є й найлегшою причиною, яку легко можна вирішити за допомогою гістероскопії.

Оксана Цівина

Оксана Цівина

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії

Записатись на онлайн-консультацію
Розділи: