Гестаційний діабет

Гестаційний діабет

“Солодка” вагітність…

Вагітність — пора неймовірних емоцій, нових вражень і відчуттів, пора, коли ти маєш насолоджуватись свої округлим животиком, але так, на жаль, буває не завжди. Інколи, в міру соматичних захворювань мами вагітність протікає не так легко.

Нещодавній клінічний випадок показує, що вчасний правильний підхід до обстеження і лікування дає позитивний результат!

Отже, цукровий діабет, І типу, тобто інсулінозалежний.

Вагітна 10 років має цукровий діабет І типу, компенсована. Вагітність настала самостійно, проте стан вагітної значно погіршився з настанням вагітності, різко підіймався цукор крові, з’являлись кетони в сечі та глюкоза в великій кількості, блювання, постійна нудота, головний біль, виражена слабкість. Виявили вкорочення шийки матки до 15 мм, відсутність “ознаки лійки”, тобто почалась загроза передчасних пологів.

Вагітна була госпіталізована в стаціонар, де була ретельно обстежена, проведена корекція інсулінотерапії, лікування загрози передчасних пологів — встановлення акушерського песарія.

Хочу зазначити, що за 14 днів, які вагітна перебувала в стаціонарі, вона була ретельно щоденно обстежена лабораторно і спеціалістами —  ендокринологом, терапевтом, гастроентерологом, офтальмологом, дієтологом, спеціалістами ультразвукової діагностики, неодноразово проводились консиліуми та загальними зусиллями ми змогли покращити стан вагітної, досягти оптимально рівня глікемії та зберегти вагітність. На разі вагітність пролонгується, але вже під ретельним наглядом лікарів жіночої консультації. Для вагітної, нарешті, настала пора насолоди вагітністю.

Здавалось би, одна вагітна, одна проблема, але залучення такої кількості спеціалістів!

Поширеність діабету у вагітних зростає паралельно зі світовою епідемією ожиріння. Діабет значно підвищує ризик для матері та плода, який багато в чому пов’язаний з гіперглікемією, кетоацидозом, тому так важливо дотримуватися рекомендацій спеціалістів ще на етапі підготовки до вагітності:

  • консультація з питання планування сім’ї
  • зосередження на харчуванні
  • зниження маси тіла до оптимальних цифр
  • вибір ефективного методу контрацепції до тих пір поки режим лікування жінки та рівень глікованого гемоглобіну не будуть оптимізовані для вагітності
  • ведення вагітності в мультидисциплінарній клініці, оскільки вкрай важливо щоб вагітна була обстежена різними фахівцями

Аналогічно цілям, рекомендованим ACOG, рекомендовані ADA цілі для жінок із діабетом 1 або 2 типу є такими:

  • Глюкоза натще до 5,3 ммоль/л
  • Глюкоза через 1 годину після їжі – до 7,8 ммоль/л
  • Глюкоза через 2 години після їжі – до 6,7 ммоль/л

Отже, пам’ятайте, вагітність необхідно вести під ретельним наглядом кваліфікованих спеціалістів, щоб мати можливість вчасно виявити патологічні стани й надати необхідну допомогу.

Оксана Цівина

Оксана Цівина

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії

Записатись на онлайн-консультацію
Розділи: